Julfest hos landshövdingen blev helsidesartikel
Chefredaktören och två journalister på Östgöta Correspondenten deltog i den traditionella adventsjulfesten hos landshövdingen. Dagen efter fanns en helsidesartikel om evenemanget på B-delens framsida i Östgöta Correspondenten.
Chefredaktören och två journalister på Östgöta Correspondenten deltog i den traditionella adventsjulfesten hos landshövdingen. Dagen efter fanns en helsidesartikel om evenemanget på B-delens framsida i Östgöta Correspondenten.
Östgöta Correspondentens ledning har tidigare kritiserats för att chefredaktören Gunilla Bejbro-Högfeldt deltagit i fester på landshövdingen Björn Erikssons residens.
Även i år deltog hon i landshövdingens julmiddag, och denna gång tillsammans med en journalist och fotograf på tidningen.
Dagen efter fanns en helsidesartikel från adventsmiddagen på framsidan i Östgöta Correspondentens andra del.
Hur ser du på kritiken om att ni brukar umgås socialt med landshövdingen, samtidigt som ni granskar länsstyrelserna?
– Jag brukar vara inbjuden på adventsjulbordet. Det är flera hundra personer i Östergötland. Det ingår i min profession att gå på den. En chefredaktör måste i stor utsträckning jobba utåt, förklarar Gunilla Bejbro-Högfeldt för Journalisten.
Tidigare år har julmiddagen beskrivits i notisformat eller mindre artikelformat i Östgöta Correspondenten, men detta år blev det en helsida.
Gunilla Bejbro-Högfeldt bekräftar även att en journalist och fotograf var med på landshövdingens residens, och att deras uppdrag var att göra ett vimmel, att ta bilder och skriva därifrån.
Deltog de i middagen?
– Jag vet inte om de fick i sig någon köttbulle, det får du prata med dem om.
Kan sådant deltagande försvåra tidningens granskning av landshövdingen?
– Inte det minsta, slår Gunilla Bejbro-Högfeldt fast.
pf@journalisten.se