Gå direkt till textinnehållet

Journalisten minskar utgivningen

Journalisten går över till ett renodlat magasinsformat och minskar utgivningsfrekvensen under 2021.

Journalistförbundets styrelse har beslutat att minska prenumerationskostnaderna för medlemstidningen Journalisten med knappt åtta procent under 2021. Som följd kommer tidningen att gå ner i frekvens från 15 nummer till tio nummer och övergår till ett mer renodlat magasinsformat med tjockare papper.

– Sedan en personalneddragning för några år sedan har vi på redaktionen diskuterat att gå från det hybridformat som vi har nu till ett magasinsformat. När budgeten minskar nästa år blir det naturligt att genomföra den förändringen. Intressena sammanfaller, kan man väl säga, säger Helena Giertta (bilden), chefredaktör och vd på Journalisten.

Förändringen innebär bland annat att nyhetssidorna utgår ur papperstidningen.

– Vi kommer att fortsätta att ha egna granskningar och fördjupningar i papperet, och de kommer också att publiceras digitalt. Redaktionen kommer också att få mer tid till de granskningar som vi gör i och med att antalet utgåvor minskar. Nyhetsrapporteringen kommer att koncentreras helt till webben.

Hur har Journalistens ekonomi påverkats av coronakrisen?
– Vi har sett en coronaeffekt i form av minskade annons- och eventintäkter, men tack vare korttidspermitteringar och övriga stöd är ekonomin stabil. Annonsintäkterna har repat sig under hösten.

Första numret av magasinet Journalisten kommer den 5 februari.

Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret

Expressens Tiktok-reporter Lisah Silfwer på Journalistens omslag.
Annons Hat och hot är brott.