Gå direkt till textinnehållet

GP fälls för namnpublicering

Pressens opinionsnämnd fäller Göteborgs-Posten för att ha brutit mot god publicistisk sed efter att ha publicerat namnet på en intervjuperson som blivit lovad anonymitet. Ett internt missförstånd var förklaringen, konstaterar tidningen.

Pressens opinionsnämnd fäller Göteborgs-Posten för att ha brutit mot god publicistisk sed efter att ha publicerat namnet på en intervjuperson som blivit lovad anonymitet. Ett internt missförstånd var förklaringen, konstaterar tidningen.

En anställd på ett svenskt storföretag i Saudi-Arabien intervjuades i GP om situationen i landet. Han berättade i artikeln om att läget var oroligt, att det fanns rädsla för kidnappningar och att han var bekymrad för sin och familjens säkerhet.

Mannen, som namngavs i artikeln, anmälde GP till Allmänhetens pressombdusman, eftersom han ansåg att han blivit lovad att hans namn och hans arbetsgivare inte skulle nämnas. Tidningen hade skickat ett utkast på artikeln till honom och i detta hade han tagit bort de identifierande uppgifterna. Trots det publicerades de. Anmälaren konstaterade att han nu kände oro för att al-Qaida kände till hans namn och för att hans arbetsgivare skulle reagera negativt på publiciteten.

I tidningens svar till PO konstaterades att mannens svar, med krav på att stryka uppgifterna, kommit för sent – när tidningen redan gått i tryck – och att han inte varit tillgänglig under kvällen när tidningen sökt honom. Att han inte direkt anonymiserats var en intern kommunikationsmiss, enligt tidningen,

PO konstaterar i sitt utlåtande att det är obestridligt att mannen utlovats anonymisering och att tidningen brutit det löftet. Därmed har GP brustit i förhållande till god publicistisk sed. PON gick på POs linje och fällde GP för att ha brutit mot god publicistisk sed.

Det är andra gången på tolv månader som GP klandras av Pressens opinionsnämnd.

mj@journalisten,se

Fler avsnitt
Profilen

”Jag kan ingenting om robotar och missiler, men jag kan kultur”

För Edgar Mannheimer är det kulturen och historien som ger bäst förståelse för konflikterna i Mellanöstern.
Fler profiler
Annons

Senaste numret