Gå direkt till textinnehållet

Förlorar 10 000 kronor på nya OB-systemet

Pia Ljungqvist jobbar natt på Kvällsposten i Malmö. Hon är inte glad för det nya OB-systemet. Det sänker hennes årslön med ungefär 10 000 kronor.

Pia Ljungqvist jobbar natt på Kvällsposten i Malmö. Hon är inte glad för det nya OB-systemet. Det sänker hennes årslön med ungefär 10 000 kronor.

– När jag i fortsättningen är hemma och vilar upp mig efter nattpassen och tar ut en ersättningsdag för att jag arbetar obekvämt, då sjunker min månadslön, säger hon.

Det nya OB-systemet som träder i kraft den 1 april innebär att varje faktisk arbetad timme på OB-tid är värd sitt pris. Den som jobbar mer på obekväm arbetstid får högre OB-tillägg, den som jobbar mindre får lägre. Undantag görs vid semester och sjukdom.

Annons Annons

Tidigare låg OB-tillägget fast ovanpå månadslönen – oavsett om en medarbetare kompade ut några dagar.

– Tyvärr är det så att vissa förlorar på det nya systemet, säger ombudsman Gösta Eklund på Journalistförbundet. Man kan också uttrycka det så att vissa medarbetare tjänade på det gamla.

De som i dag får mindre OB-ersättning genom det nya systemet är främst de som haft ett litet antal poäng i de lägsta skikten i OB-systemet. De riskerar dock inte längre att arbetsgivaren gör schemaförändringar, som innebär mer arbete på obekväm tid, utan att behöva betala för dem. De som också kan få sänkt OB är de som har högt OB men som tar ut ersättningen i tid – som exemplet på Kvällsposten. På vissa arbetsplatser kan det också ha funnits lokala avtal som gett högre ersättning än det centrala.

– Mitt råd till den som förlorar på det nya systemet är att gå till klubben och försöka få kompensation i de lokala förhandlingarna, säger Gösta Eklund.

För de flesta som arbetar på obekväm arbetstid så innebär det nya OB-systemet en höjning – från några kronor upp till en tusenlapp.

– Vi hade ett tydligt uppdrag från klubbordförandekonferensen i september att byta det gamla OB-systemet mot ett nytt, mer rättvist system, säger Håkan Carlson, Journalistförbundets ordförande.

Det nya systemet följer i princip samma modell som de övriga på tjänstemannasidan.

Fler avsnitt

Senaste numret