Gå direkt till textinnehållet

Facket rasar mot Erfors utnämning

Kvällspostens chefredaktör Staffan Erfors blir ny USA-korrespondent för Expressen. Men facket fick ingen information.- Man byter ut  en exceptionellt bra korre mitt under valrörelsen och går bakom ryggen på oss, säger Olle Fors, klubbordförande på Expressen.

Planen var att Erfors skulle stanna på Kvällsposten i tre till fem år. Det blev drygt fem år. Den första juli ska han börja sin nya karriär som utrikeskorrespondent i USA.
Det innebär samtidigt att nuvarande korrespondenten Gunnar Johansson inte får förlängt, utan måste flytta tillbaka till Sverige när hans mandat går ut i sommar – mitt i valrörelsen.

– Det är praxis att man lyser ut korretjänsten och förhandlar med facket, säger Olle Fors, klubbordförande. Det är också praxis att korren får förlängt om han skött sig.

– Men det är i första hand inte en facklig skandal, utan en journalistisk. Att byta ut en exceptionellt duktig korre mitt under valrörelsen för att kunna placera en gammal chefredaktör där som inte skrivit en artikel på åtta år är fullständigt obegripligt.

– Ibland måste facket faktiskt skydda tidningens journalistiska kvalitet.

Men vad kan ni göra nu? 

– För det första finns det väl inget som säger att Erfors måste börja redan i sommar. Men en annan lösning är ju att vi har två korrar under valrörelsen – det har Expressen råd med.

– Och det är inget fel på Erfors – han kan säkert bli en utmärkt korre så småningom. 

Expressens chefredaktör Otto Sjöberg har i dag varit i Malmö för att träffa Kvällspostens redaktion, och vill inte utttala sig förrän han träffat fackklubben. 

Vem som tar över efter Staffan Erfors är ännu oklart men Lars Mohlin är tf chefredaktör tills vidare.
 

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.