Tipsa Journalisten »
Telefon: 08-613 75 00
redaktionen@journalisten.se
annons@journalisten.se
25 september, 2023
GRN-fällning Under tre sändningar en julimorgon uppgav Ekonomiekot att börsindexet Nasdaq och Dow Jones hade fallit. Men någon måste läst tabellerna upp och ned, för börserna hade stigit. Nu fälls programmet av Granskningsnämnden, trots att uppgifterna rättades.
Den 14 juli fick Ekonomiekots lyssnare veta att Nasdaq fallit 1,6 procent och Dow Jones med 0,1 procent, men egentligen hade indexet stigit med samma siffra. En uppmärksam lyssnare anmälde felet till Granskningsnämnden.
Enligt Sveriges Radio rättades uppgiften när de fick veta att de gjort fel, och SR anser att deras rättelse räcker för att leva upp till kravet på saklighet.
Rättelsen sändes dock först den 9 augusti, och Granskningsnämnden tycker inte att de var ett tillräckligt skyndsamt agerande.
”Enligt nämndens mening gjordes beriktigandet alltför sent för att kunna tillmätas avgörande betydelse”, skriver Granskningsnämnden i sitt beslut.
30 oktober, 2023 | Det tog för lång tid för Ekot att rätta ett fel i en speak, och programmet fälls av Granskningsnämnden för att ha brutit mot kravet på saklighet.
10 oktober, 2023 | Vetenskapsradion i Sveriges Radio P1 fälls för två olika nyhetsinslag av Granskningsnämnden.
FOTO: Tor Johnsson
26 september, 2023 |
UR har otillbörligt gynnat ett norskt klädföretag. Det är första gången som UR fälls för att ha brutit mot bestämmelsen, enligt Granskningsnämnden
2 kommentarer
11 september, 2023 | Ett inslag i P3 Eftermiddag fälls av Granskningsnämnden eftersom en programledare ”förbehållslöst uttalade sig positivt om amfetamin”. 1 kommentar
11 september, 2023 | SVTs program Klimathoppet gav felaktig information om Sveriges koldioxidutsläpp, och rättade dessutom inte uppgiften på önskvärt sätt, anser Granskningsnämnden.
19 juni, 2023 | Granskningsnämnden fäller Viaplay för att i två fall ha använt annonsering med delad skärm där skidloppen varit för korta för att tillåta det.
FOTO: Tor Johnsson
29 maj, 2023 |
TV4s reporter hjälpte i direktsändning Skistar att sätta upp en banderoll för företaget iförd Skistars skidglasögon. Skistar gynnades på ett otillbörligt sätt, anser Granskningsnämnden för radio och tv, som också fäller ett TV4-inslag som gynnade Hamburgeriet i Västerås.
DN och Hufvudstadsbladet, har tilldelats Pennskaftspriset 2023.
Sveriges Radio, får Publicistklubbens pris Guldpennan 2023.
blir ny chefredaktör och ansvarig utgivare för Skaraborgs Läns Tidning.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Journalisten, Nytorgsgatan 17a, 116 20 Stockholm
Tel:08-613 75 00
E-post: redaktionen@journalisten.se
Journalisten.se har 190 000 unika sidvisningar och 75 000 unika besökare per månad (genomsnitt Google analytics).
Magasinet Journalisten har en räckvidd på 42 000 läsare (Orvesto 2:a kvartalet 2017). Annonsera
Journalisten är Sveriges äldsta och största medietidning. Prenumerera
Ansvarig utgivare: Axel Andén. Allt material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Citera gärna, men ange källan. Information om cookies
Kommentarer
Det finns 0 kommentarer på sidan.
Kommentera