Gå direkt till textinnehållet

Dömda kändisbilder i norska HD

Får man smygta bilder av ett kändisbröllop och publicera dem? Eller är det att kränka privalivet? Norska Se og Hör har dömts både i tingsrätt och lagmansrätt, och nu är målet i Högsta Domstolen. (korrigerad)

Bakgrunden är bilderna i Se og Hör på artisterna Andrine Sæthers och Lars Lillo Stenbergs bröllop.

Se og Hör har tidigare fällts och paret tilldömts 150 000 kr i skadestånd. De menar att de blivit kränkta, inte minst av att allmänheten uppfattat det som om bilderna tillkommit i samarbete mellan paret och skvallertidningen.

Men branschföreträdare i Norge menar att domen är helt uppåt väggarna. Fotgrafen har inte trängt sig in utan bilderna är tagna på allmän plats.

Att andra tror att det funnits avtal mellan tidningen och paret, kan knappast tidningen hjälpa, menar kritikerna av domen, som också är övertygade om att bilderna skulle frias i den norska motsvarigheten till Pressens opinionsnämnd.

Läs mer 

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslaget till tidningen Journalisten, Nummer 3 2025