Chefen stoppade hennes avslöjande
Ett kommunalråd i Sunne avgick i förra veckan sedan det avslöjats att hon bluffat om sin bakgrund. Men avslöjandet gjordes redan för ett år sedan av en reporter på Fryksdals-Bygden. Artikeln stoppades dock den gången av tidningens chefredaktör.
Ett kommunalråd i Sunne avgick i förra veckan sedan det avslöjats att hon bluffat om sin bakgrund. Men avslöjandet gjordes redan för ett år sedan av en reporter på Fryksdals-Bygden. Artikeln stoppades dock den gången av tidningens chefredaktör.
Sunnes kommunalråd, centerpartisten Ingalill Junedahl, lämnade i förra veckan alla sina politiska uppdrag sedan Nya Wermlands-Tidningen och Radio Värmland rapporterat att hon lämnat vilseledande uppgifter om sin meritförteckning då hon sökte jobb som rektor vid en friskola i kommunen. Hon hade bland annat inte tagit 40 poäng i pedagogik som hon påstod, utan endast 20 poäng. Inga-Lill Junedahl motiverade avhoppet med alla de skriverier som förekommit.
Uppgifterna om Junedahl lyckades reportern Katalin Abrahamsson på Fryksdals-Bygden gräva fram redan för ett år sedan. Men artikeln stoppades av chefredaktören Britt Nyberg. Katalin Abrahamsson förbjöds också, enligt henne själv, att skriva fler artiklar i ämnet. Någon förklaring till varför artikeln stoppades fick hon aldrig, säger hon till Journalisten.
Ingen kommentar
Chefredaktören Britt Nyberg vill över huvud taget inte kommentera vad som hände i mars förra året.
– Jag ska be att få avstå från att kommentera. Jag kan inte svara på dina frågor på ett ärligt sätt för då blir det bara pajkastning, säger Britt Nyberg.
NWT och Radio Värmland har under en längre tid jobbat med att granska Inga-Lill Junedahls meritförteckning. Under arbetets gång kom de i kontakt med Katalin Abrahamsson. Arne Skorup på NWT kunde genom sin egen granskning av olika dokument bekräfta att Katalin Abrahamsson hade rätt.
– Vad jag har sett hade Katalin tillräckligt på fötterna för att skriva en artikel. Däremot vet jag inte varför artikeln inte blev publicerad, säger Arne Skorup.
Katalin Abrahamsson har på sätt och vis fått upprättelse. De uppgifter hon grävt fram har kommit fram i offentligheten. Men hon känner sig inte som en vinnare. Konflikten på Fryksdals-Bygden gjorde att hon nu är sjukskriven. Hon räknar inte med att få jobba vidare på tidningen.
Mera påstridig
– Vissa säger att jag har segrat. Jag anser att rättvisan har segrat, men att jag personligen har förlorat, säger Katalin Abrahamsson.
Hon ångrar att hon inte var mer påstridig och krävde att artikeln skulle publiceras.
– Men som vikarie är det inte så lätt att hävda sin rätt, säger Katalin Abrahamsson.
I förra veckan blev Katalin Abrahamsson uppringd av Britt Nyberg. Hon vill ha ett möte och att Katalin Abrahamsson skulle ta med sig allt arbetsmaterial hon hade om sin granskning av Inga-Lill Junedahl.
Enligt Olle Wilöf, jurist på Journalistförbundet, har arbetsgivaren rätt till det material som tagits fram i egenskap av anställd. Sedan finns det undantag om källor kan bli röjda.
pj@journalisten.se