FRÅGAN

28 oktober 1999

Vem vill du se som ny TV-chef?

Vem vill du se som ny TV-chef?

Viggo Cavling, redaktör, DN På Stan:

– Clara Mannheimer.

– Hon har chefserfarenhet, är tjej och har hög publicistisk moral. SVT borde våga rekrytera någon yngre som inte sneglar på rika 40-talistiska generationskamrater och försöker sno åt sig så mycket ekonomiska fördelar som möjligt.

Lars Adaktusson, SVTs korrespondent i Washington:

– Frågan går inte att besvara innan man vet om SVTs styrelse avgår eller inte. Förra gången utsåg styrelsen en interimschef och SVT blev handlingsförlamat i ett år. Nu kan Weiss till slut inte tillträda och då borde styrelsen avgå. Sen kan ägarna avgöra omnågon eller några ledamöter kan få nytt förtroende. Den som ska ta jobbet måste kunna känna den kraften och tyngden i stödet från styrelsen.

Per Ögren, projektledare för Centrum, SVT:

– Lars Weiss.

– Tomas Rubin och Theodor Kallifatides borde lämna styrelsen. Kallifatides av principiella skäl: det går inte att ha en räddhågsen styrelsemedlem som menar att en debatt i sig omöjliggör Weiss tillträde.

Erica Hedin, innehållsplanerare, SVT Väst, Göteborg:

– Jag har inget namn. Men det behövs en stark person som är publicist och som är hängiven public service. Eftersom vi lever i en tuff tid så behöver det också vara någon som har kunskap om hur medielandskapet ser ut.

Tipsa en vän

Kommentarer är stängda för denna artikel.

Nytt om folk

Noterat RSS

  • » Time för vuxna

    Den amerikanska tidskriften Time Magazine kommer att ge ut en version av sin tidning som vänder sig till vuxna läsare. I stället för barnvänliga artiklar med stora bilder och lättlästa texter ska man satsa på genomarbetade artiklar som inte enbart handar om dinosaurier. Allt enligt satirsajten The Onion.
     

Frågan

Är det lämpligt att journalister är politiskt aktiva?

Ja
Nej
Vet ej

Se resultat

Grodor

Senaste numret

RSS & Nyhetsbrevet

Få Journalistens nyheter direkt i din RSS-läsare eller e-postlåda!


TV & Radio

Publicerat, P1

lördag 4 september

Mer på TV & Radio RSS

SJF