Gå direkt till textinnehållet

SVT bryter upp kulturredaktionen

En omorganisation på SVT gör att dagens kulturredaktion styckas upp. 

Journalisten har tidigare rapporterat om besparingarna på SVT. Nu berättar Dagens Nyheter att SVT genomför en stor omorganisation som bland annat innebär att kulturredaktionen styckas upp.

Idag består redaktionen av nyhetsprogrammet Kulturnyheterna och en övrig redaktion som gör program som Babel, K-special och Kulturstudion.
Från och med september kommer Kulturnyheterna inte längre att tillhöra kulturredaktionen, utan flyttas i stället till SVTs nyhetsdivision, enligt DNs uppgifter. Den resterande delen av redaktionen, som producerar övriga kulturprogram, ska organiseras under samma programområde där idag nöjet finns. 

Anställda på SVT säger till DN att det finns en oro över hur omorganisationen kommer att påverka kulturproduktionerna på SVT.

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.