Gå direkt till textinnehållet

Public service-journalister stöttar ja-sidan

Utan huvudavtalet kommer våra medlemmar få sämre villkor än övriga på arbetsmarknaden, skriver ordförandena för journalistklubbarna vid SVT och SR i en debattartikel.

Igår uppmanade flera ordförande för journalistklubbar inom dagspress till ett nej i medlemsomröstningen om huvudavtalet. Idag manar femton engagerade i SR och SVTs journalistklubbar – varav de två ordförandena  Johanna Lindblad Ahl och Rebecka Mårtensson – tvärtom till att rösta ja.

”Utan huvudavtalet kommer våra medlemmar få sämre villkor än övriga på arbetsmarknaden. Större frihet för arbetsgivarna vid uppsägningar får vi oavsett hur vi röstar. (…) Kan Journalistförbundet förhandla sig till ett bättre avtal? Vi tror inte att det är något som kommer gå att göra framgångsrikt”, skriver de i ett debattinlägg i Journalisten.

Public service-klubbarnas representanter betonar att de skrivit under debattinlägget i egenskap av enskilda medlemmar i Journalistförbundet.

Annons Annons
Fler avsnitt
Fler videos