Gå direkt till textinnehållet

“Låt Niko Ago stanna”

Journalisten Niko Ago avslöjade grekiska parlamentsledamöters kopplingar till grov kriminalitet och fick efter hot en fristad i Sverige 2013. Men Migrationsverket har nu beslutat att skicka hem honom och hans familj till Albanien. ”Låt Niko Ago stanna i Sverige” uppmanar samhällsdebattören och journalisten Kurdo Baksi i ett debattinlägg på Journalisten.

Niko Ago (bilden) kartlade det högerextrema partiet Gyllene Gryning i Grekland. Han avslöjade bland annat nynazistiska parlamentsledamöters kopplingar till grov kriminalitet och polisens samröre med Gyllene Gryning, skriver Kurdo Baksi i inlägget.

Efter mordhot flydde Ago Grekland och beviljades en fristad i Dalarna i oktober 2013. Men nu vill Migrationsverket skicka hem honom och hans familj till Albanien.

”Migrationsverkets beslut saknar såväl logik som hjärta. Ago har inte vistats i Albanien på 25 år. Vad Migrationsverket glömmer bort är att Gyllene Gryning även är etablerade i Albanien, där de samarbetar med landets polis", skriver Kurdo Baksi.

Till Journalisten säger Niko Ago att han fortfarande fruktar för sitt liv.

– Jag tror jag kommer dö i Albanien och Grekland om jag skickas tillbaka. De väntar på mig och har gjort det sedan fyra år, säger han.

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons Annons för Journalistförbundets inkomstförsäkring.
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.