Lågt betyg för kvällstidningarna
En klar majoritet anser att kvällspressen inte respekterar några av de viktigaste pressetiska principerna. Endast elva procent anser att kvällstidningar respekterar den personliga integriteten, enligt en undersökning som presenterades av Medieakademin i Göteborg i dag.
En klar majoritet anser att kvällspressen inte respekterar några av de viktigaste pressetiska principerna. Endast elva procent anser att kvällstidningar respekterar den personliga integriteten, enligt en undersökning som presenterades av Medieakademin i Göteborg i dag.
Undersökningen, gjord av professorerna Sören Holmberg och Lennart Weibull vid Göteborgs universitet i samarbete med NFO Infratest, granskade hur folk anser att medierna förhåller sig till de etiska principerna. 740 personer tillfrågades, i undersökningen, som genomfördes under andra halvan av oktober.
På frågan om medierna “ger korrekta nyheter” (första avsnittet i de pressetiska reglerna) svarade 91 procent att TV gör det mycket bra eller ganska bra. För morgontidningar var siffran 89 procent och för kvällstidningar 27 procent. Sett till samtliga medier, i en separat frågeställning, svarade 56 procent att medierna ofta eller mycket ofta har felaktiga sakuppgifter.
På frågan om medierna “ger plats åt bemötanden” svarade 67 procent att TV gör det mycket bra eller ganska bra. För morgontidningar var siffran också 67 procent och för kvällstidningar 27 procent. Sett till samtliga medier, i en separat frågeställning, svarade 41 procent att medierna ofta eller mycket ofta är ovilliga att rätta fel.
På frågan om medierna “respekterar den personliga integriteten” svarade 70 procent att TV gör det mycket bra eller ganska bra. För morgontidningar var siffran 65 procent men för kvällstidningar bara 11 procent. Ingen ansåg att kvällspressen hanterade detta mycket bra. Sett till samtliga medier, i en separat frågeställning, svarade 79 procent att medierna ofta eller mycket ofta brister i respekt för den personliga integriteten.
På frågan om medierna följer den etiska principen att “inte döma någon ohörd” svarade 63 procent att TV gör det mycket bra eller ganska bra. För morgontidningar var siffran 50 procent, medan kvällstidningarna även här låg mycket lågt: på 13.
mj@journalisten.se