Journalister kan få bidrag för jobb i Finland
Svenska journalister kan få bidrag för att jobba på svenskspråkiga tidningsredaktioner i Finland. Konstsamfundet och Svenska kulturfonden står bakom stipendiet som ska öka utbytet mellan Sverige och Finland.
– Det kallas språkbadsstipendier och ger svenska och finlandssvenska journalister en chans att byta miljö och lära känna en annan arbetsplats, säger Håkan Näsman, informatör på Svenska kulturfonden.
Språkbadsstipendierna delas ut till svenska journalister som vill arbeta på en finsk svenskspråkig redaktion under en till tre månader. Även finlandssvenska journalister kan söka stipendiet för motsvarande arbete i Sverige.
– Journalisterna får själva ta kontakt med den redaktion man vill arbeta på och ordna de praktiska arrangemangen, sen kan man söka stipendiet som täcker kostnader för resor, logi och lönebortfall, säger Håkan Näsman.
Sista ansökningsdag för språkbadsstipendierna är den 30 september.