Gå direkt till textinnehållet

Isaksson vill inte bli omvald

Fyra ledamöter i föreningen Grävande journalisters styrelse har avböjt att bli omvalda. Bland dem finns föreningens kassör Svante Isaksson som varit kritisk till hur kanslichefen Nils Funcke skött sitt arbete.

Fyra ledamöter i föreningen Grävande journalisters styrelse har avböjt att bli omvalda. Bland dem finns föreningens kassör Svante Isaksson som varit kritisk till hur kanslichefen Nils Funcke skött sitt arbete.

– Mitt beslut har inget att göra med det bråk som varit. Jag har suttit i två år och tyckte att jag har gjort mitt. Det är betungande och mycket jobb att vara ekonomiskt ansvarig, säger Svante Isaksson.

De övriga som avböjt att bli omvalda är Helena Stjärnström och Joakim Palmkvist, som suttit två år, och Erica Hedin, som suttit ett år.

pj@journalisten.se

Fler avsnitt
Fler videos