Gå direkt till textinnehållet

Hälften medlemmar i Journalistförbundet

Lite över hälften av JMGs före detta studenter är medlemmar i Journalistförbundet. Det visar den senaste enkätundersökning som JMG gjort.

Journalistutbildningen i Göteborg, JMG, gör varje år en enkätundersökning för att ta reda på vad de forna studenterna gör ett år, fem år och tio år efter att de tagit examen.

I den senaste undersökningen svarade 52 procent att de är medlemmar i Journalistförbundet. Medlemskapet ökar med antalet år i yrket. 67 procent av dem som jobbat tio år eller mer i yrket svarade att de var medlemmar, och 48 procent av dem som avslutade utbildningen för ett eller två år sedan.

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons Annons för Journalistförbundets inkomstförsäkring.
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.