Gå direkt till textinnehållet

Fotografprotest mot Pawel Flato

32 namnkunniga fotografer i Pressfotografernas Klubb, PFK, har skrivit ett protestinlägg mot klubbens ordförande Pawel Flato. I en intervju för en hemsida om fotografi har Flato antytt att det inte behöver vara fel att använda kloningsverktyget för att ändra bilddetaljer.

32 namnkunniga fotografer i Pressfotografernas Klubb, PFK, har skrivit ett protestinlägg mot klubbens ordförande Pawel Flato. I en intervju för en hemsida om fotografi har Flato antytt att det inte behöver vara fel att använda kloningsverktyget för att ändra bilddetaljer.

– Manipulation är förbjudet och leder till exempel till uteslutning från Årets bild-tävlingen. Vi måste vara extremt försiktiga. De utgångspunkter vi har när vi jobbar ska vi följa, säger Jonas Lindkvist.

bryt

Han får mothugg från Pawel Flato som menar att fotografer har lagt för stor vikt vid teknikaliteter.

– Man har alltid kunnat ljuga med bilder, även om det nu har blivit uppenbart för alla. Det handlar om så mycket mer, om en samvetsfråga, om sanning, och om vems verklighetsbilder man kan lita på. Trovärdighet handlar om vilka avsändare man kan och väljer att lita på. Vårt yrke har blivit mer som journalisternas.

pf@journalisten.se

Fler avsnitt
Fler videos