Gå direkt till textinnehållet

Fack-avhopp på SR International

Juan Navas och Maria Quistberg, ordförande respektive vice sektionsordförande för journalistklubben på SR International, har avgått. Juan Navas och Maria Quistberg valde att inte ställa upp till omval efter att valberedningen inför klubbens årsmöte förde fram ett alternativt förslag på ny styrelse.

Juan Navas och Maria Quistberg, ordförande respektive vice sektionsordförande för journalistklubben på SR International, har avgått. Juan Navas och Maria Quistberg valde att inte ställa upp till omval efter att valberedningen inför klubbens årsmöte förde fram ett alternativt förslag på ny styrelse.

– Jag vet inte varför de inte ville ha oss kvar. Antagligen för att de kände att vi inte hade gjort tillräckligt för dem, säger Juan Navas.

Ny ordförande är Bill Schiller. Han misstänker att många är besvikna på att facket inte gjort tillräckligt, då SR International beslutade att sluta sända på fem språk, vilket fick till följd att många förlorade jobbet.

– Facket borde ha uttalat sig och försvarat folk som förlorade sina jobb. Vi tyckte att klubben var för mild och för blek, säger Bill Schiller.

pj@journalisten.se

Fler avsnitt
Fler videos