Få döms för journalistmord
Trots att mord på journalister blivit vanligare döms få för morden. Mindre än ett av tio mord i världen prövas rättsligt, enligt en rapport från Unesco.
Det är en global rapport om mediefrihet och journalisters säkerhet som FN-organet presenterar i dag.
Ulla Carlsson, medieprofessor på Nordicom i Göteborg, säger till Sveriges Radios Kulturnytt att frågan om journalistmord är en av de mest politiserade frågorna på den internationella arenan. Den är svår att få upp på agendan.
”Många länder vill överhuvudtaget inte ha den här diskussionen.”
Ulla Carlsson säger till Kulturnytt att man tidigare såg en ökning av hot mot journalister i krigs- och konfliktområden. I dag förekommer hoten även i andra situationer som är att likna vid krig och konflikter: organiserad brottslighet, extremism, fundamentalism.