Dödläge på JMK efter krismöte
Efter vårens arbetsmiljöproblem på journalistutbildningen i Stockholm, JMK, inledde personalen hösten med att diskutera problemen under några dagar på Biskops-Arnö.
Efter vårens arbetsmiljöproblem på journalistutbildningen i Stockholm, JMK, inledde personalen hösten med att diskutera problemen under några dagar på Biskops-Arnö.
Enligt ett brev från institutionens prefekt Ester Pollack till personalen ledde diskussionerna dock till ytterligare skärpta spänningar. Journalistiklärarna framförde bland annat under diskussionerna att de inte kunde arbeta under studierektor Trond Sefastssons ledning.
bryt
I brevet skriver Pollack att personalen nu ”måste göra allt för att hitta den väg som leder oss ut ur det här dödläget på ett sätt som universitet kan acceptera”.
Institutionsledningen har därför beslutat sig för att anlita professionell hjälp för att under hösten utreda problemen. Hjälp utifrån kommer också att anlitas för att analysera kurser och bemanningsplaner på JMK.
bryt
Studierektor Trond Sefastsson har tagit tjänstledigt under september månad och ersätts tillfälligt av George Strachal.
pf@journalisten.se