Gå direkt till textinnehållet

”Nu hotas pressfriheten även i västvärlden”

Krönika Något jag inte kunde föreställa mig för några år sedan var den nu pågående, snabba nedmonteringen av press- och yttrandefriheten i västvärlden. Vi måste stå upp för det fria ordet såväl i Vita huset som i EU!

Två siffror ur årets färska demokratirapport från institutet V-Dem i Göteborg skrämmer mig rejält:

  • Endast 12 procent av jordens invånare lever idag i liberala demokratier.
  • 45 stater i världen går mot mer auktoritära samhällen.

Och rapporten täcker bara perioden till senaste årsskiftet, alltså innan Donald Trumps installation i januari i år.

De här siffrorna visar att det just nu inte finns några större ljuspunkter för press- och yttrandefriheten runt om i världen. De icke-liberala demokratierna, som omfattar 88 procent av världens befolkning, använder en bred arsenal av verktyg för att strypa press- och yttrandefriheten. Hot, demonisering, trakasserier, långa fängelsestraff, rättsprocesser, tvångsbekännelser i tv, skamlistor över kritiska journalister, kidnappningar, mord, terrorstämpling av oliktänkande, husarrest, anmälningsplikt till polisen, portandet av nyhetsbyråer med mera.

Annons Annons

Yttrandefrihetens fiender är många men tre aktörer står för majoriteten av brotten mot press- och yttrandefriheten: stater, maffiagrupper och våldsbejakande extremiströrelser.

  • Diktaturerna Kina, Myanmar och Nordkorea är exempel på stater som betraktar all fri opinionsbildning som ett hot mot statens existens. Ett enda kritiskt ord – skriftligt eller muntligt – kan straffas väldigt hårt i dessa tre stater. Kina fortsätter att behålla det föga smickrande världsrekordet att ha flest fängslade journalister i världen. På nyårsafton satt 124 journalister i fängelser runt om i Kina, bara för att de utfört sitt journalistiska arbete. Det är viktigt att notera att många av dessa fängslade är uiguriska journalister som publicerat regimkritiska artiklar eller skrivit något på sitt modersmål.
  • I vissa stater är det maffiagrupper, som inte sällan samarbetar med statstjänstemän, som tystar journalister. I Mexiko mördar maffian journalister gång på gång, till och med journalister som har fått statligt beskydd. I fjol mördades 45 journalister i Mexiko, åtta av dem när de befann sig under statligt beskydd. I augusti dödades journalisten Alejandro Alfredo Martinez Noguez, som ofta rapporterade om kriminalitet, när han befann sig i en polisbil.
  • Och vad beträffar våldsbejakande organisationers våld mot journalister kan det räcka med att nämna terrorrörelsen Islamiska statens halshuggning av den amerikanske journalisten James Foley i Syrien eller mordet på Sveriges Radios Asienkorrespondent Nils Horner i Afghanistan.

Men det jag inte kunde föreställa mig för några år sedan var den nu pågående, snabba nedmonteringen av press- och yttrandefriheten i västvärlden. I februari meddelade Vita Huset att den anrika nyhetsbyrån Associated Press (AP) skulle utestängas från alla officiella evenemang i den amerikanska maktens hjärta. Förbudet sägs vara en vedergällning för att AP fortsätter att använda ”Mexikanska golfen” istället för ”Amerikanska golfen” trots Trumps order om att havsområdet ska bära det amerikanska namnet.

EU har lagt fram ett förslag om chat control som i princip försvårar kommunikation mellan journalister och källor som vill vara anonyma. Chat control kan innebära övervakning av Gmail, Whatsapp, Facebook Messenger med mera. I höstas röstade justitieutskottet ja till EU-förslaget. Och den svenska regeringen vill också tvinga den krypterade meddelandeappen Signal, som till och med Försvarsmakten använder, att införa en teknisk bakdörr för Polisen och Säpo.

Som ni ser är det fria ordet inte självklart. Vi måste stå upp för det fria ordet när det motarbetas, oavsett om det sker i Peking, Bryssel eller i Stockholm!

Kommentarer

Lämna ett svar

Vi hanterar läsarkommentarer som insändare. Regler för kommentarer.

Fler avsnitt
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslagsbild till Journalisten nummer 2 2025, med grävreportern Jennifer Mayer som ser ut att få en spruta med fillers injicerad i läppen.