Gå direkt till textinnehållet

Vinnare anklagad föratt ha hängt ut oskyldiga

Erik Korsås, som får Stora Journalistpriset för en artikelserie i Aftonbladet om prostitution på Internet, anklagas för att ha hängt ut oskyldiga kvinnor och låtit Polisen i Stockholm betala researchen.Chefredaktör Anders Gerdin säger att man gjort en uppgörelse med en kvinna, men vill inte kommentera om hon fått betalt.

Erik Korsås, som får Stora Journalistpriset för en artikelserie i Aftonbladet om prostitution på Internet, anklagas för att ha hängt ut oskyldiga kvinnor och låtit Polisen i Stockholm betala researchen.

Chefredaktör Anders Gerdin säger att man gjort en uppgörelse med en kvinna, men vill inte kommentera om hon fått betalt.

Riksdagsman Inger Segelström, ordförande för s-kvinnorna, är rasande både på Korsås och på journalistpris-juryn.

– Jag har blivit uppringd av tre, fyra kvinnor som han avslöjat som prostituerade i Aftonbladet och som inte är det. De har förklarat det för honom och hängs ändå ut. I ett fall har det också skett en förlikning där Aftonbladet betalat 15 000 – 20 000 kronor, säger Inger Segelström.

“Jag ska skälla ut Bonniers”

Hon menar att Korsås burit sig oseriöst åt från början till slut. Att detta prisas som stor journalistik är en skandal, menar hon:

– Jag ska ringa och skälla ut Bonniers som delar ut priset.

Korsås sökte och fick en projektanställning på sex månader hos Stockholmspolisen för att skriva en rapport om prostitution på nätet.

Kriminalinspektör Anders Gripenlöf vid citypolisens prostitutionsgrupp säger att rapporten aldrig levererades. Materialet användes i stället i Aftonbladet:

– Vi fick 35 sidor skit. Det står ingenting i det, säger Gripenlöf. Det bekräftas i sak av hans chef, kommissarie Per-Uno Hågestam.

Efter många telefonsamtal får Journalisten tag i Erik Korsås på telefon, men han vill inte svara på frågor.

– Du får ringa till Anders Gerdin på Aftonbladet, för mig tror du ändå inte på, säger han.

Anders Gerdin säger att Inger Segelström har politiska motiv. Hon har drivit frågan om kriminalisering av prostitution och gillar inte avslöjandet att den flyttat ut på Internet.

“Han hade ju med sig materialet”

Dessutom är det orimligt att påstå att researchen bygger på det arbete Korsås gjort för polisen:

– Sex månader gamla uppgifter går inte att använda för hemsidor som har så stor omsättning som prostitution. Det försvinner och dyker upp nya hela tiden.

Det där är snack, säger Gripenlöf på prostitutionsgruppen.

– Det klart de måste kolla upp så sidorna fortfarande ligger ute så viss research har de gjort. Men han hade ju med sig materialet. Jag vet med säkerhet sidor som fanns i Aftonbladet och i den dator Korsås lånade av oss.

En skärmdump gällde en kvinna som hängdes ut som prostituerad. Enligt Segelström och Gripenlöf har hon trakasserats efter publiceringen. Hon var inte prostituerad utan sålde bilder.

Aftonbladet har gottgjort kvinnan.

– Vi har gjort en uppgörelse med henne, men om det finns pengar med i överenskommelsen vill jag inte kommentera, säger Aftonbladets chefredaktör Anders Gerdin.

Prisade Mossige-Norheim kritiserar Korsås

När Erik Korsås får Stora Journalistpriset på torsdag går samma utmärkelse till radiojournalisten Randi Mossige-Norheim.

Hon fick redan i mars ett hedersomnämnande av Guldspadejuryn, för sitt reportage ”Kriminologen”, där hon avslöjade att just Korsås inte gjort någon C-uppsats i ämnet och inte alls var kriminolog.

Juryns motivering löd: ”För en effektiv demaskering av en ’expert’ som ställer mediesverige i skamvrån.”

– Mitt reportage var nog inte så mycket riktat mot honom. Det handlade mer om mediernas sätt att tugga i sig uttalanden och inte kolla så noga vad som ligger bakom, säger Randi Mossige-Norheim.

borge.nilsson@textra.se

Fler avsnitt
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslaget till tidningen Journalisten, Nummer 3 2025