Gå direkt till textinnehållet

Stenrosen kan bli ny grävbas

Matti Stenrosen, reporter på Kristianstadsbladet, föreslås bli ny ordförande i föreningen Grävande journalister sedan Helena Stjernström valt att avgå av personliga skäl efter ett år på posten.

Matti Stenrosen, reporter på Kristianstadsbladet, föreslås bli ny ordförande i föreningen Grävande journalister sedan Helena Stjernström valt att avgå av personliga skäl efter ett år på posten.

Han säger till Journalisten att han är hedrad och glad över att ha blivit nominerad, men vill inte ge några kommentarer förrän efter själva valet som sker vid föreningens årsmöte nu på fredag i samband med Grävseminariet i Helsingborg.

Matti Stenrosen är i dag ledamot i föreningens styrelse. År 2001 fick han en Guldspade i klassen liten tidning för sina undersökande reportage om det kommunägda fastighetsbolaget AB Kristianstadsbyggen.

bryt

I fredags hade närmare 400 journalister anmält sig till helgens Grävseminarium i Helsingborg.

– Det känns tryggt. Seminariet kommer att gå runt ekonomiskt, säger grävgeneralen Lars Andreasson.

Förra årets seminarium i Stockholm lockade 462 betalade. Totalt hade seminariet 638 registrerade deltagare. Av erfarenhet vet man på föreningen Grävande journalister att antalet besökare brukar vara något mindre när seminariet inte hålls i storstäder.

pj@journalisten.se

Fler avsnitt
Fler videos