”Oro för att källor ska avslöjas”
Källorna i stadshuset i Hässleholm eftersöks av politiker och tjänstemän, enligt anställda på Norra Skåne. Oron för uppgiftslämnarnas situation tar lika mycket kraft från journalistiken som den akuta krisen på tidningen.
Personer som lämnat uppgifter till reportrarna på Norra Skåne har tystnat. Rädsla för att politiker och tjänstemän i stadshuset ska spåra dem är orsaken, enligt den före detta kommunreportern Berit Önell.
– Det är oerhört obehagligt. Jag och andra reportrar har fått reda på sådant som tyder på att källorna efterfrågas aktivt. Då drar de sig tillbaka, vill inte ha kontakt längre, säger Berit Önell och fortsätter:
– Bäst hade varit om någon gjorde en anmälan till Justitiekanslern. Det handlar ju om grundlagsbrott. Samtidigt har jag all förståelse för att människor är rädda för att straffas och mista sina jobb.
Enligt Torbjörn Wester, journalistklubbens tillförordnade ordförande, existerar det hot mot källorna också inne i tidningshuset.
– På redaktionen finns en allmän oro för att källorna ska avslöjas. Ett av skälen är att den tidigare chefredaktören och centerpolitikern Axel Wahlqvist har ett rum i tidningshuset. Hans koppling till politiken gör det allvarligt och enligt vittnen har han gått igenom papper på reportrarnas skrivbord.
Torbjörn Wester berättar att situationen blev ohållbar under valrörelsen 2010. Tidningsledningen förbjöd då Axel Wahlqvist att närvara vid morgon- och eftermiddagsmöten efter en incident.
Axel Wahlqvist känner inte igen sig i beskrivningen och förnekar att hans närvaro på redaktionen är kontroversiell.
– Jag vet inte vad de sysslar med på tidningen. Förresten finns väl allt i datorn numera? Sedan jag gick i pension har jag haft en del konsultuppdrag och skrivit krönikor, det är allt.
Ossian Grahn



















