Gå direkt till textinnehållet

Omstart i MIA-förhandlingarna på fredag

De förhandlingar mellan Journalistförbundet och MIA Etermedier – vilket omfattar bland annat journalisterna på TV4 – som skulle ha hållits i förra veckan ställdes in, på grund av konfliktläget inom public service.

De förhandlingar mellan Journalistförbundet och MIA Etermedier – vilket omfattar bland annat journalisterna på TV4 – som skulle ha hållits i förra veckan ställdes in, på grund av konfliktläget inom public service.

På Journalistförbundet ägnade förhandlingsdelegationen istället tiden åt att formulera arbetsmiljökrav. Förhandlingarna tas upp på nytt på fredag och beräknas vara avslutade veckan före midsommar.

Hur påverkas MIA-förhandlingarna av resultatet på SRAO-område?

– Jag tror att alla förhandlingar framöver kommer att påverkas av det. Problemen när det gäller de visstidsanställda finns inom alla avtalsområden, även om publice service är värst, och vi kommer att driva frågan vidare på alla andra kollektivavtalsområden tills vi uppnått önskvärt resultat, säger Agneta Lindblom-Hulthén, Journalistförbundets ordförande.

Kan förbundet komma att varsla om konflikt även på det här området?

– Om vi har berättigade krav i delegation som måste lösas måste vi varsla. Men det hoppas vi att vi inte ska behöva göra fler gånger, säger hon.

pf@journalisten.se

Journalistjobb

Annons
Fler avsnitt
Annons Annons för Journalistförbundets inkomstförsäkring.
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.