Gå direkt till textinnehållet

Ny tidning för republikaner

Reform heter Republikanska föreningens nya tidning som ska skynda på monarkins avskaffande i Sverige.

Tidningen Reform är riktad till opinionsbildare och medlemmar och syftet är att "snabba på införandet av republik i Sverige", enligt föreningens hemsida.

Enligt föreningen är det ett kraftigt ökat medlemsantal som gett resurserna för att lansera den nya tidningen. Under 2010, samma år som kronprinsessan Victoria gifte sig med Daniel Westling, fördubblades antalet medlemmar till cirka 6 000.

"I vår strävan att fördjupa demokratin och införa republik tar vi nu nya tag. Tidningen Reform innebär ökad spridning av vårt budskap. Jag känner stor stolthet och glädje inför detta", säger Republikanska Föreningens ordförande Peter Althin i ett pressmeddelande.

Fler avsnitt
Fler videos