Förste PO vill ha en jurist på tjänsten
Sveriges första pressombudsman Lennart Groll skriver i dag på DN Debatt och är starkt kritisk mot pressetikens utveckling. Färre anmäler samtidigt som övertrampen ökar. Grolls lösning är en jurist och inte en journalist som PO.
"PO har blivit en allmän mediedebattör, inte den åklagarliknande pressetiska övervakare som ursprungligen var tanken." skriver Lennart Groll, som var PO från 1969-1979 och själv jurist.
Han menar att branschen är i särskilt behov av självsanering, tar fallet med Mikael Persbrandt som exempel men betonar att det finns många fler. Att antalet anmälningar inte ökar tyder enligt Lennart Groll på att "en sådan anmälan inte uppfattas som en tillräckligt intressant möjlighet av dem som känner sig illa behandlade i tidningar."
Lennart Groll vill inte kritisera de PO som varit journalister, men han skriver:
"det säger sig självt att en fristående jurist utan tidigare bindning till tidningar kan vara mer fristående och oberoende i sina bedömningar. "