Gå direkt till textinnehållet

Fler kandiderar till styrelsen

Hittills vill totalt fem personer bli ordförande eller vice ordförande för Journalistförbundet. Annika Larsson, från Sydsvenskan är det senaste tillskottet.

Till ordförande kandiderar just nu: 

Arne König, frilans, vice ordförande i sittande förbundsstyrelse som nominerats av Ekendistriktet och Offentliga journalister 

Jonas Nordling, verksamhetschef på Journalistförbundet, som nominerats av Smålands frilansdistrikt, Frilans Riks, Dagens Nyheters journalistklubb, Aftonbladets journalistklubb, Svenska Dagbladets journalistklubb, Expressens journalistklubb, Journalistklubben på TV4, Rickard Jakbo frilans, Förlagsdistriktet, Mälardalens frilansklubb, SR-klubben, Roland Cox frilans, Frilans Syd, Södra distriktet, Radio- och TV-distriktet.

Annons Annons

Marie Blomgren, NWT, som nomineras av NWT-klubben och Värmlandsdistriktet 

Till vice ordförande kandiderar just nu:

Arne König, frilans, vice ordförande i sittande förbundsstyrelse, nominerad av TV4 Sveriges journalistklubb, Ekendistriktet.

Ulrica Widsell, Metro, ledamot i sittande förbundsstyrelse, nominerad av DNs journalistklubb, Dagspressdistriktet, Metro-klubben. Journalistklubben på TV4, SVT-klubben, Radio- och TV-distriktet, Ekendistriktet.

Marie Blomgren, NWT, nominerad av NWT-klubben och Värmlandsdistriktet

Annika Larsson, Sydsvenskan, nominerad av Aller Media och Södra distriktet 

Till ledamöter kandiderar:

Stephen Lindholm, Kommunalarbetaren(Ekendistriktet) 

Eddie Pröckl, Ny Teknik,(Talentums journalistklubb, Journalistklubben vid Aller media, Förlagsdistriktet) 

Sara Stenman, TV4 (Veli Raasakka, ordförande i Radio- och TV-distriktet, Aina Jutterström, TV4, Ann Johansson, TV4, Tintin Lilja, TV4, TV4 Sveriges journalistklubb, SVT-klubben, Frilans Riks) 

Ola Gäverth, Sveriges Radio(Veli Raasakka, ordförande i Radio- och TV-distriktet, SR-klubben, SVT-klubben, Frilans Riks) 

Petteri Karttunen, Sveriges Television(Veli Raasakka, ordf  Radio- och TV-distriktet, SR-klubben, SVT-klubben) 

Signe Lidén, Computer Sweden(Jonas Ringdahl, Kyrkans tidning, Förlagsdistriktet, Frilans Riks) 

Åsa Ohlsson, ordförande i Frilans Riks(Signe Lidén, Computer Sweden, Mälardalens frilansklubb, Lisa Bjerre (frilans Mälardalen), Frilans Syd, Norrbottens frilansklubb, Värmlands frilansklubb, Västra frilansklubben, Smålands frilansdistrikt, Norrbottens frilansklubb, Mellannorrlands frilansklubb, Östgöta frilansklubb) 

Annika Larsson,  Sydsvenskan(Ingrid Thulin, Sydsvenskan, Sydsvenskans Journalistklubb) 

Carina Tenor, Nerikes Allehanda(Sara Stenman TV4) 

Marie Blomgren, Nya Wermlandstidningen och FS (Nya Wermlands-Tidningens journalistklubb) 

Iggy Drougge, Slitz(Kristina Sjöberg, Bonnier Tidskrifter) 

Håkan Bergström, Hallands Nyheter(Hallands Nyheters journalistklubb) 

Ulrica Widsell, Metro(Dagens Nyheters journalistklubb, Ekendistriktet, Metros journalistklubb, Ekendistriktet)  

Annika Larsson, Sydsvenskan (Aller Media och Södra distriktet)

Nomineringstiden är öppen under hela kongressen så ännu kan fler anmäla sin kandidatur.

Fler avsnitt
Fler videos