Gå direkt till textinnehållet

Flashback frias av tingsrätten

Flashbacks vd och grundare Jan Axelsson stod åtalad för brott mot lagen om ansvar för elektroniska anslagstavlor för inlägg som skrivits på forumet.

Åtalet gällde tolv inlägg skrivna åren 2022 och 2023. I inläggen fanns uppmaningar om våld och tillmälen som skulle kunna utgöra hets mot folkgrupp och åklagaren argumenterade för att Jan Axelsson varit grovt oaktsam som inte tagit bort inläggen nog snabbt.

Jan Axelsson har nekat till brott och hävdat att han inte sett inläggen förrän de blev anmälda och då tagit ner dem.

Tingsrätten skriver i sin dom att det var ”oaktsamt av Jan Axelsson att hoppas på att rapporteringsverksamheten och Flashbacks självsanerande åtgärder skulle kunna förhindra att straffbara meddelanden fanns på forumet, och att Flashbacks moderatorverksamhet bör kunna utvidgas, men att Axelsson alltså inte kan anses ha varit ‘grovt oaktsam'”, rapporterar SVT.

Annons Annons

Det är mycket sällsynt att någon fälls för brott mot lagen om ansvar för elektroniska anslagstavlor (BBS-lagen), men 2019 fälldes en man som administrerat en Facebookgrupp för att han lät rasistiska kommentarer stå kvar i gruppen.

Kommentarer

Lämna ett svar

Vi hanterar läsarkommentarer som insändare. Regler för kommentarer.

Annons
Fler avsnitt
Annons Hat och hot är brott.
Fler avsnitt

Senaste numret

Gerda Nilsson-Tysklind, Kalla fakta, klippare.
Fler avsnitt
Fler avsnitt