Gå direkt till textinnehållet

DN stäms för sex år gammal text

Dagens Nyheter har stämts för förtal för en artikel på dn.se från 2006. Nu överväger Stockholms tingsrätt att begära en prövning direkt från Högsta domstolen, skriver DN.

Stämningen kommer från en företagare som anser att DN förtalade honom i artikeln som publicererades 2006 och ligger kvar på dn.se. Principfrågan handlar om att DN sedan dess har bytt ansvarig utgivare. Nuvarande utgivaren Gunilla Herlitz anser att hon inte kan hållas ansvarig för publiceringen 2006, men har vid två tillfällen beslutat att låta artikeln ligga kvar på dn.se, skriver DN.

Stockholms tingsrätt överväger nu att lämna stämningsansökan direkt till HD för att få vägledning just vad gäller principfrågan om en ansvarig utgivare kan ta över ansvaret för publicerat material från sina företrädare.

Sydsvenskans chefredaktör och ansvarige utgivare friades 2011 i Malmö tingsrätt i ett liknande fall.

 

Fler avsnitt
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslagsbild till Journalisten nummer 2 2025, med grävreportern Jennifer Mayer som ser ut att få en spruta med fillers injicerad i läppen.