23 års fängelse för mordet på Jan Kuciak
En slovakisk domstol har dömt ex-militären Miroslav Marcek till 23 års fängelse för mordet på den undersökande journalisten Jan Kuciak och hans fästmö Martina Kusnirova 2018.
Det rapporterar TT Nyhetsbyrån.
Som Journalisten rapporterat har Marcek under rättegången erkänt att han hyrts för att mörda den slovakiske granskande journalisten Jan Kuciak, samt utfört mordet i februari 2018. Fästmön mördades enligt Marcek för att hon sett hans ansikte.
Ytterligare fyra personer står åtalade för inblandning i morden. En av dem är affärsmannen Marian Kocner som enligt åtalet ska vara beställaren av mordet, en anklagelse som han nekar till.
Jan Kuciak granskade bedrägerier som begåtts av affärsmän med politiska kopplingar, bland dem Marian Kocner.
Mordet på Jan Kuciak ledde till omfattande protester mot korruption i Slovakien. Den politiska krisen fick Slovakiens statsminister Robert Fico att avgå en månad efter mordet.