Gå direkt till textinnehållet

HNs fackklubb kritisk:Motorbilaga var annonsblad

En motorbilaga i Hallands Nyheter den 11 oktober har orsakat intern kritik på redaktionen. Journalisterna anser att bilagan är alltför lik en redaktionell produkt. – Ett försök att kollra bort läsarna, säger Håkan Bergström, ordförande i journalistklubben på HN.

En motorbilaga i Hallands Nyheter den 11 oktober har orsakat intern kritik på redaktionen. Journalisterna anser att bilagan är alltför lik en redaktionell produkt.
– Ett försök att kollra bort läsarna, säger Håkan Bergström, ordförande i journalistklubben på HN.

Motorbilagan är visserligen annonsmärkt, men också försedd med tidningens logotyp och i topp på förstasidan betecknas bilagan som ”HALLANDS NYHETER TORSDAGEN DEN 11 OKTOBER 2001 DEL II”.

I en ettapuff ges en sorts innehållsdeklaration:

Annons Annons

”Här hittar du tips och idéer samt spännande läsning från en expansiv bil- och tillbehörsindustri. Och du; missa inte annonserna som innehåller många fina erbjudanden. God läsning!”

Journalistklubbens ordförande Håkan Bergström tycker att formuleringarna i ettapuffen är besynnerliga och vilseledande.

– Hela bilagan är ju en annons.

Han påpekar att upplägget för bilagan är att den ska se ut som en vanlig tidning. Formspråket är journalistiskt. Flera grepp som kännetecknar en redaktionell produkt används: puff, artikelingresser, rubrikstilar som liknar den vanliga tidningens.

Påminner om konsumentjournalistik

I bilagans artiklar finns dessutom tips och råd om hur man till exempel kan finansiera bilköp och vad man bör tänka på vid byte till vinterdäck. Till formen påminner skrivsättet om konsumentjournalistik.

– Det här är ett sätt för annonsörerna att snylta på journalistikens och journalisters renommé och trovärdighet, säger Håkan Bergström, som kritiserat bilagan i en skrivelse till tidningsledningen.

Journalisterna på HN har tidigare varit kritiska till att tidningen gett ut annonsmaterial som varit för likt redaktionellt material.

– Men den här gången har man gått för långt, över gränsen till textliknande annonsering, anser Håkan Bergström.

Han skriver i sitt brev till tidningsledningen att han utgår från att detta inte upprepas och frågar hur det kunde bli så här.

HNs VD Bengt Wendle har uppgett att det inte är aktuellt med någon ny bilaga av samma slag. Frågan hur detta kunde ske har han inte besvarat.

Chefredaktören och ansvarige utgivaren Bengt Christensen har till Bergström medgett att han inte varit tillräckligt observant.

Till Journalisten säger Christensen emellertid:

– Jag hade i förväg sett och godkänt bilagan i det skick den trycktes i. I övrigt har jag inga kommentarer.

VD Bengt Wendle vill inte kommentera saken i Journalisten.

hl@sjf.se

Annons
Fler avsnitt

Senaste numret

Journalisten nr 7/2025.
Annons Hat och hot är brott.
Fler avsnitt
Fler avsnitt