Fortsatt få kvinnor i toppen på nordiska medieföretag
Utvecklingen mot ökad jämställdhet i de nordiska medieföretagen har stannat av. Det visar en kartläggning Nordicom gjort av de 25 största nordiska medieföretagen. Jämfört med motsvarande studie från 2023 syns inga tydliga förändringar, vare sig i bolagsstyrelsernas eller i ledningsgruppernas könsfördelning.
– Det är anmärkningsvärt och visar att jämställdhet inte är en fråga som löser sig av sig själv, utan kräver fortsatt aktiv styrning och ansvarstagande, säger Ulrika Facht, medieanalytiker vid Nordicom och ansvarig för kartläggningen i ett pressmeddelande.
Studien som utgår från år 2024 visar framför allt att jämställdheten stannar vid styrelserummet. Av de 25 företagen hade 17 jämställda styrelser enligt 40/60-principen, och andelen kvinnor i styrelserna var i genomsnitt 39 procent. Samtidigt leddes endast nio av företagen av en kvinna som vd och bara sju hade jämställda ledningsgrupper.
– Medieföretagens ägare har i flera fall tagit ett steg mot ökad jämställdhet i tillsättningen av företagens styrelser, men det är uppenbart att detta inte automatiskt leder till förändring i den operativa ledningen, säger Ulrika Facht.
Vd:ns könstillhörighet har stor betydelse för hur jämställd ledningsgruppen blir. Om vd:n är kvinna ökar sannolikheten för att företagets ledningsgrupp är jämställd. När vd:n är man saknar ledningsgruppen jämställd representation i 14 av 16 fall.
Ulrika Facht:
− Sambandet är tydligt och konsekvent över tid. Vd-rekryteringen framstår som en avgörande faktor för jämställdhet högre upp i organisationen.
Totalt undersöktes 25 medieföretag i de fyra nordiska länderna.
Så här såg könsfördelning ut i fyra av de helt svenskägda mediekoncernerna som Nordicom undersökt:
Albert Bonnier
Andel kvinnor i bolagsstyrelsen: 33 %
Andel kvinnor i ledningsgruppen: 0 %
Vd: Man
Viaplay Group
Andel kvinnor i bolagsstyrelsen: 44 %
Andel kvinnor i ledningsgruppen: 13 %
Vd: Man
Sveriges Television
Andel kvinnor i bolagsstyrelsen: 44 %
Andel kvinnor i ledningsgruppen: 50 %
Vd: Kvinna
Sveriges Radio
Andel kvinnor i bolagsstyrelsen: 56 %
Andel kvinnor i ledningsgruppen: 67 %
Vd: Kvinna
Totalt i de 25 bolagen var 39 procent i bolagsstyrelsen kvinnor, 33 procent i ledningsgrupperna. 64 procent av vd:arna var män, 36 procent var kvinnor. Sämst kvinnlig representation hade danska lokaltidningskoncernen JMF (0 kvinnor i både bolagsstyrelse och ledningsgrupp) och danska Egmont (25 procent kvinnor i bolagsstyrelsen, 36 procent i ledningsgruppen), finska Sanoma (25 procent kvinnor i bolagsstyrelsen, 33 i ledningsgruppen) samt finska Alma Media-koncernen ( 25 procent repspektive 40 procent i ledningsgruppen).

























Det är väl inget samhällsmål att x procent av y ska vara z