Gå direkt till textinnehållet

De kan vinna tv-priset Kristallen

TV4s Kalla fakta har två nomineringar till tv-priset Kristallen i kategorin Årets granskning. Även dokumentären Estonia – Fyndet som ändrade allt, Discovery+/Kanal 5, är nominerad i samma kategori. Läs om alla nominerade här.

Tv-priset Kristallen delas ut vid en direktsänd gala i Sveriges Television fredagen den 27 augusti.

Här är alla de nominerade:

Årets barnprogram:
Bert, C More
Djuren på Djuris, UR
Julkalendern: Mirakel, SVT
Kokobäng, SVT
Wild kids, C More

Årets dokusåpa:
Elitstyrkans hemligheter – Sverige, TV4
Ensam i vildmarken, Discovery+/Kanal5
Hide and seek, Discovery+
Mästarnas mästare, SVT
Robinson, TV4

Årets dokumentärprogram:
Catwalk, Viaplay
Greta, SVT
Gängkrigens tid, TV4
Kalla fakta dokumentär: Decennium, i Assanges skugga, TV4
Pandemin inifrån, Expressen TV

Årets faktaprogram:
Afrika – i virusets spår, TV4
Din hjärna, SVT
En våldsam kärlek, SVT
Fyraåringarna på äldreboendet, TV4
Leva utan att dö – Pandemin med diabetes, Viaplay

Årets granskning:
200 sekunder/Rasismen på H&M, Viafree
Dokument inifrån: Vaccinkrigarna, SVT
Estonia – Fyndet som ändrade allt, Discovery+/Kanal 5
Kalla fakta – Belarus-affären, TV4
Kalla fakta – Kollegornas hämnd, TV4

Årets humorprogram:
Alla utom vi, Discovery+/Kanal 5
Dips, SVT
Kärlek & anarki, Netflix
Premiärdatum oklart, SVT
Sjölyckan, TV4/C More

Årets kvinnliga skådespelerska i en tv-produktion:
Amy Deasismont i Thunder in my heart, Viaplay
Evin Ahmad i Snabba cash, Netflix
Gizem Erdogan i Tunna blå linjen, SVT
Lotta Tejle i Sommaren -85, SVT
Miriam Ingrid i Björnstad, HBO Nordic

Årets livsstilsprogram:
Grand Designs Sverige, TV4
Hjälp, vi har köpt en bondgård!, SVT
Husdrömmar, SVT
Seniorsurfarna, UR
Tareq Taylors matresa, SVT

Årets manliga skådespelare i en tv-produktion:
Aleksej Manvelov i Top dog, TV4/C More
Alexander Abdallah i Snabba cash, Netflix
Oscar Töringe i Tunna blå linjen, SVT
Per Lasson i Tunna blå linjen, SVT
Ulf Stenberg i Björnstad, HBO Nordic

Årets nyheter- och aktualitetsprogram:
30 minuter,  SVT
Efter fem, TV4
Efterlyst, TV3/Viaplay
USA-valet, TV4
Utrikesbyrån, SVT

Årets nyskapande/förnyare:
Idol 2020, TV4
ORCA, Viaplay
Tydligare tal, SVT
Tänk till, UR
Videoväggen i Allsången och Musikhjälpen, SVT

Årets realityprogram:
Benjamins, TV4
Lerins Sommarö, SVT
Svenska Truckers, Viaplay
Älskar, älskar inte, Discovery+/Kanal 5
Över Atlanten, Discovery+/Kanal 5

Årets sportproduktion:
Handbolls-VM, TV6/Viaplay
SHL Hockeylördag, TV4/C More
The Masters, C More
UEFA Nations League, TV4/C More
Vinterstudion med VM-vintern, SVT

Årets tv-drama:
Björnstad, HBO Nordic
Jakten på en mördare, SVT
Snabba cash, Netflix
Thunder in my heart, Viaplay
Tunna blå linjen, SVT

Årets underhållningsprogram:
Alla mot alla, Discovery+/Kanal 5
Bäst i test, SVT
Let’s dance, TV4
Masked Singer Sverige, TV4
Så mycket bättre, TV4

Årets program:
Årets bästa program i alla kategorier. Utses av vinnarjuryn och delas ut sist på galan.

Nomineringar där vinnaren utses av tv-publiken under direktsändningen av galan:

Tittarnas favoritprogram:
Bäst i test, SVT
Masked Singer Sverige, TV4
Spökjakt, Discovery+
Älska mig, Viaplay

Årets kvinnliga programledare:
Carina Bergfeldt, SVT
Jonna Lundell, Discovery+
Suzanne Sjögren, Viaplay/TV6
Tilde de Paula Eby, TV4

Årets manliga programledare:
David Sundin, SVT
David Hellenius, TV4
Joakim Lundell, Discovery+
Peter Jihde, Viaplay/TV3

Årets tv-personlighet:
Tareq Taylor i Tareq Taylors matresa, SVT
Emma Örtlund i Catwalk, Viaplay
Filip Dikmen i Big Brother, TV4
Pernilla Wahlgren och Bianca Ingrosso i Wahlgrens värld, Discovery+/Kanal 5

Fler videos
Fler avsnitt