Gå direkt till textinnehållet

AP-fotograf ihjälskjuten i Irak

TV-fotografen Saleh Ibrahim, en irakier anställd på AP, dödades när han och ytterligare en fotograf besköts i centrala Mosul i norra Irak på lördagen.

TV-fotografen Saleh Ibrahim, en irakier anställd på AP, dödades när han och ytterligare en fotograf besköts i centrala Mosul i norra Irak på lördagen.

De båda irakiska fotograferna Saleh Ibrahim och Mohammed Ibrahim, anlände till ett torg i Mosul efter en explosion och möttes av beskjutning. Båda träffades och skadades allvarligt och Saleh Ibrahim avled senare på sjukhuset av sina skador.

Organisationen Reportrar utan gränser protesterade i dag mot dådet, som nu innebär att 55 journalister dödats sedan Irak-kriget inleddes.

mj@journalisten.se

Fler avsnitt
Annons A-kassa och inkomstförsäkring
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslag till Journalisten nr 4 2025.