Gå direkt till textinnehållet
Erika Wiman Snäll, ordförande i Yrkesetiska nämnden och Cecilia Vaccari, journalistklubbens ordförande på Aftonbladet. (Bilden är ett montage.)
Foto: Journalistförbundet/Aftonbladet

Kritik mot YEN – ”Det finns redan en folkdomstol”

JOURNALISTKONGRESS 2025 Aftonbladets journalistklubb är kritisk till Yrkesetiska nämndens klander av en reporter på tidningen. Och vill, tillsammans med övriga Dagspressdistriktet, avskaffa YEN. ”Att peka finger mot våra egna gör inte journalistiken bättre, bara livet svårare”, menar klubbordförande Cecilia Vaccari.

Aftonbladets journalistklubb tycker att det är fel att deras medlem klandras av YEN. – Det var varken medlemmens beslut att ringa samtalet och än mindre att publicera det. Mellan text och publicering finns en lång rad chefer, ytterst vår publisher som ensam tagit på sig ansvaret för publicering. I enlighet med hur det publicistiska systemet fungerar i Sverige, skriver Cecilia Vaccari till Journalisten. – Själva publicer

Prenumerant eller medlem i Journalistförbundet. Logga in här:

Logga in

Läs Journalisten digitalt för 99 kronor per månad

Ingen bindningstid, säg upp när du vill.

Journalisten Plus - detta får du

  • Exklusiva premiumartiklar
  • Fördjupningar, reportage och porträtt
  • Journalistens e-tidning

Vill du prenumerera på något annat sätt. Se alla erbjudande här.

Kommentarer

Ett svar till ”Kritik mot YEN – ”Det finns redan en folkdomstol””

  1. Att folk hatar på reportern är naturligtvis inte okej, men det betyder väl inte att vi inte ska kunna granskas av en extern och opartisk nämnd. Jättemärkligt att den fackliga representanten tycker det.

Lämna ett svar

Vi hanterar läsarkommentarer som insändare. Regler för kommentarer.

Fler avsnitt
Annons Annons för Verifieras nyhetstjänst.

Senaste numret