Tipsa Journalisten »
Telefon: 08-613 75 00
redaktionen@journalisten.se
annons@journalisten.se
31 mars, 2021
Raoul Grünthal, chef över den svenska verksamheten inom Schibstedkoncernen, lämnar bolaget efter 15 år.
Raoul Grünthal har arbetat på Schibsted sedan 2006 i ett antal ledande befattningar. Band annat som vd för Svenska Dagbladet och koncernchef för Schibsted Sverige.
Schibsteds koncernchef Kristin Skogen Lund prisar hans insatser i ett pressmeddelande:
– Raoul har under sin tid inom Schibsted gjort en formidabel insats i flera olika roller. De senaste åren har han lett ett område som har levererat stark tillväxt och goda resultat som nu är väl rustat och klart för att byggas vidare på.
Raoul Grünthal fortsätter i sin nuvarande roll fram till den 1 juli och kommer därefter att vara tillgänglig som rådgivare i koncernen under hösten.
Han vill i nuläget inte avslöja vad han ska ägna sig åt efter Schibsted.
blir fast anställd reporter på Örnsköldsviks Allehanda.
Expressen, får Arwidssonstiftelsen journalistpris på 75 000 kronor till Olle Bengtzons minne.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Journalisten, Nytorgsgatan 17a, 116 20 Stockholm
Tel:08-613 75 00
E-post: redaktionen@journalisten.se
Journalisten.se har 190 000 unika sidvisningar och 75 000 unika besökare per månad (genomsnitt Google analytics).
Magasinet Journalisten har en räckvidd på 42 000 läsare (Orvesto 2:a kvartalet 2017). Annonsera
Journalisten är Sveriges äldsta och största medietidning. Prenumerera
Ansvarig utgivare: Helena Giertta. Allt material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Citera gärna, men ange källan. Information om cookies
Kommentarer
Det finns 0 kommentarer på sidan.
Kommentera