Gå direkt till textinnehållet

De som jobbar här är kompetenta nog

 Snart är alla omorganisationer på Dagens Nyheter klara. Vice ordförande i journalistklubben, Staffan Kihlström, har efter det senaste klubbmötet i går en förhoppning om att DN inte ser bemanningsföretagen som lösningen.  - Vi tycker att de som jobbar på Dagens Nyheter nu är kompetenta nog, säger Kihlström. (Rättad)

Fyra nattchefer har tillsatts på Dagens Nyheter; Niklas Lagerstedt och Mattias Bergman samt Helena Garcia och Claes Sjödin som biträdande nattchefer. Det som återstår av de senaste två månadernas omorganisation på DN är att tillsätta redigerare på feature. Staffan Kihlström, vice ordförande i journalistklubben, är nöjd efter senaste klubbmötet i går eftermiddag.
– Vi tolkar det här som att det inte blir några uppsägningar eftersom företaget nyanställer fyra redigerare och en nattchef, trots att det ligger ett varsel om uppsägning. Vi tror att ledningen inte längre ser bemanningsföretagen som lösningen annat än vid nödfall med vikarier. De som jobbar på Dagens Nyheter är kompetenta nog, säger Kihlström. 

Men han är kritisk till hur den senaste tidens omorganisation gått till och att ett antal fullt kompetenta nattredigerare inte får fortsätta i den nya nyhetsorganisationen utan placeras i en pool.
– Vi har protesterat mot att företaget behandlar personalen på ett kränkande och ovärdigt sätt. 

Fler avsnitt
Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret

Journalisten nr 2 2026.
Annons Hat och hot är brott.