Aftonbladet: Statsministerns stab far med osanning
Ulf Kristerssons stab anklagar Aftonbladet för att ha jagat Ulf Kristerssons dotter. – Det stämmer inte att vi har sökt dottern, säger Aftonbladets gräv- och samhällschef Jonathan Jeppsson.
Ulf Kristerssons biträdande presschef Hanna Strömberg skriver på X att Aftonbladet har fått som svar från regeringskansliets jurister att inget fel begåtts när Ulf Kristerssons dotter använt Harpsund för en privat fest. ”Ändå jagar de dottern och dotterns vänner som att de gjort något fel och skriver en artikel. Medierna har ett stort ansvar för tonen i debatten. Skäms!”
– Det stämmer inte att vi har sökt dottern, och vi upplever inte heller att vi har jagat hennes vänner. Vi har pratat med en person som varit på festen, och vi har skickat ett sms till den vice ordföranden i studentföreningen som hade festen. Vi måste också komma ihåg att alla inblandade här är vuxna, säger Aftonbladets gräv- och samhällschef Jonathan Jeppsson.
– Jag tycker att man ska vara noga med orden. Hon tycker att vi ska skämmas. Men genom att fara med osanning är det ju hon som bidrar till ett sämre debattklimat.
Hanna Strömberg har svarat Jonathan Jeppsson på X: ”Jagar man en tjejs kompisar pga henne så jagar man henne också, även om man inte får tag i henne pga skyddade personuppgifter”.
Dessutom har Ulf Kristerssons hustru Birgitta Ed i sociala medier anklagat Aftonbladet för att ha försökt få fram skyddade personuppgifter och för att ha ställt närgångna frågor (oklart till vem).
– Det stämmer inte heller.
Vad tänker du om alla dessa anklagelser?
– Vi är väldigt överraskade över att de sprider de här sakerna. Jag tycker mig skönja ett mönster där moderaterna försöker styra bort från sakfrågorna och få det till att handla om vårt hantverk och våra arbetssätt istället.
Det kan inte vara så att någon på Aftonbladet har gjort något som du inte känner till?
– Det kan jag inte tänka mig. Vi har aktivt valt att inte söka Ulf Kristerssons dotter inom ramen för den här granskningen. Vi visste att det skulle bli fel fokus då.
Du menar att ni förutsatte att de skulle använda det emot er?
– I alla fall att det fann en risk för det.
Borde ni ha sökt dottern?
– Nej, för det handlar ju inte om dottern. Det handlar om Ulf Kristersson och hur han hanterar det offentliga.
























