
TT:s nya nattredaktion i Sydney
Ett nytt team tar nu över nattredaktionen som jobbar dagtid: TT:s redaktion i Sydney.
För snart tio år sedan flyttade TT Nyhetsbyrån sin nattredaktion för att dra nytta av tidsskillnaden. Enligt redaktionschefen Lisa Abrahamsson, som själv var TT:s första platschef i Sydney, har det varit en lyckad flytt:
”Vi har kunnat säkerställa en snabb och trovärdig nattbevakning. Genom att arbeta dagtid har vi fått starkare bemanning och kunnat bredda utbudet med fler tjänster, som rörlig bild – i en arbetsmiljö som är betydligt bättre för våra medarbetare”, säger hon i ett pressmeddelande.
Nu tar ett nytt team över på nattredaktionen i Sydney: Linnéa Engholm, Marcus Lindström, Elin Nordlund och Amanda Åström, som samtliga har erfarenhet av att jobba på TT:s nyhetsdesk.
”Det känns som ett klockrent miljöombyte. Jag tycker om att jobba över ämnesgränserna och att kunna göra det från Sydney är en fantastiskt fin möjlighet. Det är ett bra gäng som åker, så jag är säker på att det kommer att bli både utvecklande och roligt”, säger Marcus Lindström som blir ny platsansvarig.
Marcus Lindström efterträder Jonas Grönvik, som återvänder till TT i Stockholm.