Journalister fick ut kontroversiellt julkort
Jönköpings-Posten och TV4 i Jönköping har fått ta del av det hotfullt julkort som ett kommunalråd skickat till stadsdirektören i Jönköpings kommun.
Medier i Jönköping har länge hört rykten om kommunstyrelsens före detta ordförande, numera oppositionsledare, gått hårt åt anställda på kommunhuset och kritiserat deras arbete. Ingen ville dock berätta öppet om förhållandena, rädda för repressalier.
Jönköpings-Posten fick tips om att stadsdirektören Martin Andreae fått ett hotfullt julkort från oppositionsledaren där han skrivit att han "inte gillar din utveckling". Även året innan hade han fått ett liknade hotfullt julkort.
TV4 och Jönköpings-Posten begärde ut julkortet eftersom de ansåg att det var en allmän handling. Kommunen hade däremot en annan uppfattning. TV4 och Jönköpings-Posten överklagade till kammarrätten som Kammarrätten har avskrev målet eftersom det redan var diariefört och utlämnat till media.
– Sedan är jag lite arg på kammarrätten för att de inte satte ner foten. De ville inte avgöra om julkortet är en allmän handling eller inte. Jag tycker att det är en viktig upplysning för de som bor i Jönköping att en stadsdirektör trakasseras och hotas av ett kommunalråd, säger Hans Olovsson, Jönköpings-Postens chefredaktör.