Gå direkt till textinnehållet

Han blir ny Nils Horner-trainee

Filip Kotsambouikidis blir Sveriges Radios korrespondent-trainee i Nils Horners anda nästa år.

Filip Kotsambouikidis jobbar för närvarande som studioreporter och webbredaktör på Ekot och har tidigare bland annat arbetat på TT Nyhetsbyrån och nyhetsbyrån Direkt. Han har också frilansat för bland annat tidningen Fokus och sajten IDG.se.

Det var 2015 som Sveriges Radio inrättade trainee-tjänsten för att utbilda fler kvalificerade utrikesmedarbetare för framtiden.

”Genom traineetjänsten får vi en chans att utbilda reportrar med specialintresse för utrikesrapportering. Filip Kotsambouikidis har ett stort engagemang för journalistik med globalt perspektiv, kombinerad med snabbhet, skicklighet och språkkunskaper”, säger Ekots utrikeschef Ginna Lindberg i ett pressmeddelande.

Efter en grundutbildning på Ekot får traineen resa ut i världen, och bland annat samarbeta med SRs korrespondenter.

”Mest ser jag fram emot att på nära håll få se hur korrespondenterna arbetar till vardags och själv få vara med och försöka beskriva den komplicerade värld vi lever i”, säger Filip Kotsambouikidis.

Fler avsnitt
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslagsbild till Journalisten nummer 2 2025, med grävreportern Jennifer Mayer som ser ut att få en spruta med fillers injicerad i läppen.