Gå direkt till textinnehållet

UR vägrar anlita löntagarkonsult

Journalistklubben på UR har begärt att en löntagarkonsult kallas in efter att förhandlingarna med företagsledningen slutat i oenighet. Men ledningen för UR vägrar att anlita någon.

Journalistklubben på Utbildningsradion, UR, har begärt att en löntagarkonsult kallas in efter att förhandlingarna med företagsledningen slutat i oenighet. Men ledningen för UR vägrar att anlita någon.

Journalistklubben har nu lagt ett så kallat tolkningsföreträde, att klubben enligt medbestämmandelagen, MBL, ska ha rätt att anlita en konsult.

bryt

Journalistklubben vill att löntagarkonsulten tittar på URs ekonomi eftersom företaget aviserat personalnedskärningar samtidigt som företaget tillsammans med Sveriges Television startar Kunskapskanalen som behöver personal.

– Här ska det skäras ner i ena ändan och samtidigt anställas nya i den andra. Vi får inte den ekvationen att gå ihop. Enligt våra beräkningar kommer åtta tjänster att försvinna från UR per år framöver, säger Andreas Morén, journalistklubbens ordförande på UR.

Journalistklubben har även begärt ett skadestånd på 25 000 kronor därför att URs ledning inte följt MBL och ej i god tid lämnat uppgifter om budgeten till journalistklubben.

pj@journalisten.se

Fler avsnitt
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslagsbild till Journalisten nummer 2 2025, med grävreportern Jennifer Mayer som ser ut att få en spruta med fillers injicerad i läppen.