Gå direkt till textinnehållet
Nasser-sjukhuset i Gaza attackerades i morse.

Israel dödade fem journalister i attack mot sjukhus

Israel dödade minst 20 personer i en attack mot ett sjukhus i Gaza idag. Samma mål attackerades en andra gång när journalister och hjälparbetare anlänt, rapporterar Reuters. UPPDATERAD

Reuters rapporterar att en av de dödade journalisterna jobbade för dem: fotografen Hussam al-Masri. Han ska ha sänt live från sjukhuset när det attackerades. En annan fotograf som jobbar för Reuters, Hatem Khaled, skadades i attacken.

Enligt vittnen på plats handlade det om en så kallad double-tap, där man först anfaller ett mål, och sedan anfaller samma mål igen när räddningsarbetare och journalister anlänt till platsen. Hussam al-Masri dödades i den första attacken. Fyra andra journalister: Mariam Abu Dagga, Mohammed Salama och Moaz Abu Taha och Ahmed Abu Aziz samt hjälparbetare dödades också, skriver Reuters.

Israel har ännu inte gett några kommentarer.

Annons Annons

UPPDATERAD: Dödssiffran skrevs under måndagen upp till minst 20, varav fem journalister.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu, skriver i en kommentar på X: ”Israel beklagar djupt den tragiska olyckan som inträffade i dag på Nassersjukhuset i Gaza. Israel värdesätter arbetet som utförs av journalister, sjukvårdspersonal och alla civila”.

Kommentarer

Lämna ett svar

Vi hanterar läsarkommentarer som insändare. Regler för kommentarer.

Annons
Annons
Fler avsnitt
Annons
Fler avsnitt

Senaste numret

Fler avsnitt