Danska Dagen har ställt in betalningarna
Dagens tidning på en skandinavisk inbrytning tycks gå i stöpet. Nystartade danska tidningen Dagen ställde i dag fredag in sina betalningar.
Dagens tidning på en skandinavisk inbrytning tycks gå i stöpet. Nystartade danska tidningen Dagen ställde i dag fredag in sina betalningar.
Konjunkturen blev för motig för danska dagstidningen Dagen. Annonserna var för få, prenumeranterna likaså, och kapitalet räckte inte för att driva tidningen vidare. Så sent som för tio dagar sedan sade tidningens ägare Peter Linck till journalisten att man planerade en skandinavisk utgivning, med flera redaktioner och gränsöverskridande redaktionellt samarbete.
Men på fredagen ställdes betalningarna in.
– Det är med besvikelse och beklaganden jag måste ta detta steg, efter att jag själv och bolaget har sökt alla möjligheter för att tillföra kapital till bolaget, meddelar Peter Linck i dag.
Dagen var på många sätt ett lovvärt projekt. Det startade i en tid många tidningar kämpade i motvind, och tidningen var redaktionellt ambitiös, med sober design och seriös, intelligent journalistik.
pf@sjf.se





















