
Joakim Medins rättegång skjuts upp – till nästa år
Joakim Medin I morse skulle rättegången mot journalisten Joakim Medin ha i inletts i Turkiet. Men den sköts direkt upp – till nästa år.
Rättegången skjuts upp till 8 januari 2026, på advokaternas begäran eftersom brevet från Ankara till Sverige fortfarande inte skickats, vilket Expressen var först med att rapportera.
– Det handlar om begäran om att Joakim Medin ska få höras på distans, säger Journalistförbundets vice ordförande Anna Herdenstam som befinner sig i Istanbul.
– Advokaterna var nöjda med detta men för Joakim innebär det såklart ännu längre tid av ovisshet.
De som var på plats i rätten idag var den svenska generalkonsuln Karin Hernmarck, norska PEN, Reportrar utan gränser, Clooney foundation samt organisationen Expression Interrupted.
Rättegången i Istanbul skulle ha börjat klockan 09.10 svensk tid.
Domstolen meddelade på torsdagen att Turkiet kommer att begära att få höra Joakim Medin via länk. Justitiedepartementet i Sverige ska hantera Turkiets begäran. Om den inte godkänns blir det ingen rättegång den 8 januari och Joakim Medin löper då risk att bli internationellt efterlyst av Turkiet, säger han i en intervju med SVT Nyheter.
– Även om det hade kommit en dom i dag, så hade det lett till överklagan och att det hade tagits till en ny instans och rullat på så i flera år till. Nu måste jag ha ett nytt datum som spökar i mitt huvud, säger Joakim Medin till SVT.
Hanna Lundquist
hl@journalisten.se
Julia Nilsson
jn@journalisten.se