Tipsa Journalisten »
Telefon: 08-613 75 00
redaktionen@journalisten.se
annons@journalisten.se
3 februari, 2012
SCHIBBYE / PERSSON FNs människorättsrapportörer kritiserar nu för första gången Etiopien offentligt för fängslandet av Johan Persson och Martin Schibbye.
FNs specialrapportör för yttrandefrihet Frank La Rue säger till Svenska Dagbladet att folkrätten måste garantera yttrandefriheten i landet.
”Journalister spelar en avgörande roll för att utreda och informera allmänheten om människorättsbrott. De ska inte ställas inför rätta för att de utför sitt rättmätiga arbete, och ännu mindre dömas till allvarliga straff”, säger Frank La Rue till Svenska Dagbladet.
Flera andra FN-rapportörer riktar samtidigt offentlig kritik mot Etiopien, kritik som är direkt kopplad till de svenska journalisterna Martin Schibbye och Johan Persson som i december dömdes till elva års fängelse för terrorbrott och illegal inresa i Etiopien.
Enligt Svenska Dagbladet är uttalandena från FN-rapportörerna också kopplade till att 24 journalister som är åtalade för terrorbrott på söndag ska få sina domar.
21 augusti, 2013 |
SVT visar i höst en dokumentär med unikt material inifrån Ogaden – bland annat från förhören i öknen med Martin Schibbye och Johan Persson.
22 mars, 2013 | Journalisterna Martin Schibbye och Johan Perssons tid i etiopiskt fängelse ska bli en pjäs som ska visas på Göteborgs stadsteater.
FOTO: Tomas Ohlsson
30 november, 2012 |
Journalistförbundet och Reportrar utan gränser, RUG, planerar att tillsammans med Johan Persson och Martin Schibbye bilda en permanent fond till stöd för i första hand etiopiska journalister.
FOTO: Tomas Ohlsson
1 oktober, 2012 |
Martin Schibbye och Johan Persson får Publicistklubbens yttrande- och tryckfrihetspris till Anna Politkovskajas minne.
17 september, 2012 | Carl Bildt ångrar inte sitt första uttalande om de fängslade svenskarna, och han tycker att fler journalister borde åka till Etiopien.
FOTO: Julia Nilsson
14 september, 2012 |
Applåder och jubel mötte Martin Schibbye och Johan Persson då de steg upp på podiet vid ABF-huset i Stockholm. Efter att ha tillbringar 438 dagar i etiopiskt fängelse och utsatts för skenavrättningar var de åter på svensk mark.
3 kommentarer
14 september, 2012 | Klockan 13.15 startar presskonferensen med Johan Persson och Martin Schibbye. Du kan följa den här.
FOTO: Hanna Lundquist
14 september, 2012 |
Ett spontant jubel mötte Martin Schibbye och Johan Persson när de kom till pressuppbådet på Arlanda.
FOTO: Hanna Lundquist
14 september, 2012 |
Lägesrapport från Grind 1 på Arlanda. UPPDATERAD
1 kommentar
DN och Hufvudstadsbladet, har tilldelats Pennskaftspriset 2023.
Sveriges Radio, får Publicistklubbens pris Guldpennan 2023.
blir ny chefredaktör och ansvarig utgivare för Skaraborgs Läns Tidning.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Journalisten, Nytorgsgatan 17a, 116 20 Stockholm
Tel:08-613 75 00
E-post: redaktionen@journalisten.se
Journalisten.se har 190 000 unika sidvisningar och 75 000 unika besökare per månad (genomsnitt Google analytics).
Magasinet Journalisten har en räckvidd på 42 000 läsare (Orvesto 2:a kvartalet 2017). Annonsera
Journalisten är Sveriges äldsta och största medietidning. Prenumerera
Ansvarig utgivare: Axel Andén. Allt material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Citera gärna, men ange källan. Information om cookies
Kommentarer
Det finns 0 kommentarer på sidan.
Kommentera