Gå direkt till textinnehållet

Ännu en filippinsk journalist mördad

Den filippinska radioreportern George Benaojan sköts ned på öppen gata och avled senare på sjukhus. Det var det sjunde journalistmordet i år.

Den filippinska radioreportern George Benaojan sköts ned på öppen gata och avled senare på sjukhus. Det var det sjunde journalistmordet i år.

George Benaojan befanns sig på en marknad i staden Talisay på ön Cebu då en beväpnad man rusade fram till honom och avlossade flera skott som träffade munnen, nacken och bröstet. George Benaojan fördes till sjukhus, men hans liv gick inte att rädda.

Enligt polisen har George Benaojan fått flera dödshot och allt tyder på att dådet utfördes av en professionell mördare. Polisen misstänker att motivet till mordet kan ha med att George Benaojan rapporterat om korruptionen inom tullväsendet.

Annons Annons

Mordet skedde bara några dagar efter att två personer greps misstänka för mordet på journalisten Roberto Ramos som begicks den 20 november. De gripna har erkänt att de sköt Roberto Ramos därför att han hade avslöjat en liga som piratkopierade dvd-filmer.

Enligt Reportrar utan gränser var mordet på George Benaojan det sjunde i Filippinerna detta år.

pj@journalisten.se

Fler avsnitt
Fler avsnitt

Senaste numret

Lotta Ilona Häyrynen på Nationalmuseum på omslaget till Journalisten nr 5/2025.
Fler avsnitt