FRA-dokument publicerat av R&D
15 oktober 2008
Riksdag & Departement har publicerat det interna Riksdagsdokument som fick alliansen att anta det reviderade förslaget till signalspaningslag i september.
Tidningen Riksdag & Departement har lagt ut det dokument som övertygade de borgerliga ledamöterna om att stödja det reviderade lagförslaget. Dokumentet innehåller 15 punkter, till exempel en av dem som klargör att en ny domstol ska inrättas som ska bevilja tillstånd till signalspaning. Enligt Riksdag & Departements granskning finns det fortfarande oklarheter om hur pass heltäckande den nu beslutade makuleringen av samtal som inte är av betydelse för verksamheten i praktiken är. Hur säkert är det att man förstör uppgifter som berör "meddelarfriheten, advokatsamtal och själavårdande samtal" om dessa anses ha betydelse för verksamheten? undrar Nils Funcke, chefredaktör på Riksdag & Departement.
Kommentera [1]
Kommentarer är stängda för denna artikel.
Webbkrönikan
Nytt om folk
-
Magnus Rydholm
är ny chefredaktör på Svensk Jakt, Jägareförbundets tidningar. Magnus Rydholm har under sex år varit redaktör för Svensk Jakt Nyheter
-
Lasse Bengtsson
blir från september informationssamordnare för Svenska Afghanistankommittén med stationering i Kabul.
-

Göran Sagstuen
är ny programledare på Mix Megapol i Malmö. Han tar över lunch och förmiddagssändningen.
- Fler på nya jobb, stipendier, utmärkelser, nomineringar och dödsfall.

Noterat 
-
» Julian Asange i New Yorker
Ingen är hetare i medievärlden än den vandrande läckan Julian Asange, som i sitt arbete för Wikileaks vandrar den tunna tråden mellan idealism och flagrant illojalitet, mellan världssamvete och brottslig förrädare. Han intervjuades i en våldsamt lång intervju New Yorker i juni. Där sade han sig drivas av viljan att avslöja orättvisor än av att återge en balanserad framställning av händelserna.
Frågan
Debatt
Grodor
Senaste numret
Kontakta oss
RSS & Nyhetsbrevet
Få Journalistens nyheter direkt i din RSS-läsare eller e-postlåda!
- Journalistens alla RSS-kanaler
- Nyheterna som RSS

TV & Radio
- Radiokorrar som talkshowvärdar
måndag 28 juni
Nyheter från
journalisten.no
- Propaganda: Flere opplever at telefonen blir hacket
- Propaganda: Bøker og ferie
- Kampanje: Opprykk for Cecilie Ditlev-Simonsen
- Kampanje: - Grei start for Pia og Jasmin
- Kampanje: Contagious-redaktør til Norge
- Kampanje: Kraftige kutt i BA
- Kampanje: - Tilgjengelighet på nett
- Kampanje: Minus for Arne Hjeltnes
- Kampanje: For få vil slutte i VG
- Kampanje: Mills med ny reklamefilm
Nyheter från
journalisten.dk
- Re: De faktiske forhold i krigsjournalistikken
- Re: De faktiske forhold i krigsjournalistikken
- Re: Derfor gik WikiLeaks til pressen
- Re: De faktiske forhold i krigsjournalistikken
- Re: TV2 styrer mod Cavling
- Re: De faktiske forhold i krigsjournalistikken
- Re: TV 2 afviser FOAs kritik af skjult kamera
- Re: De faktiske forhold i krigsjournalistikken
- Re:Kære kulturminister - kære Suzanne Moll: Giv os NPR på dansk
- Re: Slagsmål om Operation X
Lönestatistik
Äldre artiklar








Dennis Nilsson | 19 okt 2008, 23:25 #
(Vi!) som är utbildade IT-människor vet ju att medel skapar motmedel. Evolutionen baserar sig på detta.
Fundera en stund vad detta innebär och vad du skulle kunna bidraga med, för att skydda demokratins grundfundament.
Jag är övertygad att miljontals IT-människor runt om planeten redan kör hjärnkontoret på högvarv.
Ett bra exemepel är LiveCD’n “Polippix Prosa” från Prosa i Danmark, förbundet för IT-professionela;
www.prosa.dk/om_pros…
“Hvis du føler, indgrebet krænker dig, og måske føler, det er en trussel mod retssikkerheden at politiet ikke længere behøver dommerkendelser til at få adgang til den slags, kan du downloade en softwarepakke. Pakken skal brændes på en CD, som du booter din maskine fra, når du ikke vil overvåges.
Trafikken går gennem din ISP og krypteres, så intet kan logges.
Desuden anbefales det at bruge internationale tjenester til mail, såsom yahoo, gmail eller hotmail.”