Gå direkt till textinnehållet

Frankrike tar upp kampen med BBC och CNN

En fransk nyhetskanal tar upp kampen med CNN och BBC. Kanalen, som heter France 24, ska ta upp internationella nyheter ur ett franskt perspektiv, enligt The Guardian.

En fransk nyhetskanal tar upp kampen med CNN och BBC. Kanalen, som heter France 24, ska ta upp internationella nyheter ur ett franskt perspektiv, enligt The Guardian.

Målet är att nå lika många tittare som den engelskspråkiga versionen av al-Jazeera, cirka 75 miljoner hushåll i 90 olika länder. Kanalen ska också bli ett alternativ som hamnar någonstans mellan al-Jazeera och CNN, skriver The Guardian. President Jacques Chirac har velat ha en fransk internationell nyhetskanal i över ett decennium. Även om presidenten själv ska inviga kanalen, säger Alain de Pouzilhac, chef för TV-stationen, att det inte ska bli ”Chirac-TV”.

– Vi drivs med offentliga medel men vi är en oberoende kanal, säger han till Guardian.

Att starta en fransk tv-kanal var ett av Jacques Chiracs vallöften 2002, och kraven växte starkare när hans motstånd mot att invadera Irak 2003 ledde till att han hånades i vissa brittiska och amerikanska medier.

Kampen mot ”den anglo-saxiska kulturimperialismen” riskerar dock att bli ojämn. Med 170 journalister och en budget på 86 miljoner euro, ska France 24 tävla mot bland annat CNN som har 4 000 anställda och en budget på 1.2 miljarder euro.

ks@journalisten.se

Fler avsnitt
REPORTAGE
Dalmar Namazi, reporter på SVT och UR:s gemensamma satsning för ungdomar - Nyhetskoll, bakom kameran.
Fullt fokus på Nyhetskoll för ungdomar.
Rapport från ”mellanförskapet”

Senaste numret

Omslagsbild till Journalisten nummer 2 2025, med grävreportern Jennifer Mayer som ser ut att få en spruta med fillers injicerad i läppen.